\

Scenariusz lekcji, gazetka, rozważania

Dzień Wszystkich Świętych przypadający 1 listopada, jest dnie wolnym tak od zajęć szkolnych, jak i od pracy. Całkowicie poświęca się go na wspominaniu wszystkich świętych, a także odwiedzanie grobów bliskich zmarłych. Na cmentarz przynosimy kwiaty, zapalamy znicze na grobach, a przede wszystkim odmawiamy specjalne modlitwy za zmarłych.

Specjalne przygotowania przeprowadza się zarówno na cmentarzu jak i w szkole i to nie tylko na lekcjach religii. Bo choć jest to tylko jeden dzień, to jednak zmarłych otacza się szczególną modlitwą przez cały listopad. Obowiązkowo w każdej klasie musi zostać przygotowana odpowiednia gazetka ścienna. Najczęściej umieszcza się na niej zdjęcia grobów, płonących świec oraz cytaty o śmierci, odchodzeniu i życiu wiecznym.

Na lekcjach języka polskiego także dotyka się problematyki śmierci i przemijania. W zależności od klasy, sięga się po utwory o tematyce przemijania i śmierci, wiersze, opowiadania, ale także teksty piosenek. Mają one na celu nie tylko zapoznanie uczniów z określonym utworem, ale także przypomnienie o tym, co jest w tym dniu najważniejsze, dlaczego powinniśmy modlić się za zmarłych, w jaki sposób możemy okazać im wdzięczność po śmierci, a także dlaczego powinniśmy dbać o zapomniane groby. Utwory te wprowadzają także odpowiednią atmosferę, skłaniają do refleksji na temat śmierci, przemijania i kruchości ludzkiego życia.

Bardzo często przy okazji Dnia Wszystkich Świętych wspomina się także tych, którzy w minionym roku odeszli do wieczności, zarówno tych sławnych i znanych, jak również członków rodziny i znajomych. Przy okazji można także zaznajomić uczniów z polskimi tradycjami, ale także pokazać w jaki sposób obchodzony jest Dzień Wszystkich Świętych w innych krajach, by znały nie tylko amerykańskie Hallowen.

W niektórych szkołach, zwłaszcza tych w mniejszych miasteczkach lub na wsi, organizowane są klasowe wyjścia na cmentarz, by nie tylko pomodlić się za zmarłych, ale także przypomnieć uczniom jak mają się zachowywać w tym miejscu.