\

Wieńce, wiązanki, bukiety na grób

Z Dniem Wszystkich Świętych i następującymi po nim Zaduszkami, wiąże się wiele tradycji. Związane są one przede wszystkim ze specjalną modlitwą za zmarłych, składaniem ofiar na grobach w innych częściach świata, a także z porządkowaniem i przystrajaniem grobowców. Płonące świece i znicze, kwiaty, czy też żywe chryzantemy sprawiają, że w tym okresie cmentarz staje się najbardziej kolorowym i najruchliwszym miejscem.

Jednak prawdziwe, żywe kwiaty coraz częściej, ze względu na niepewną pogodę, możliwość przymrozków, zastępowane są przez, nie mniej piękne i bardziej wytrzymałe, sztuczne kwiaty. Coraz częściej także nowoczesność wkrada się także w tę dziedzinę i tradycyjne bukiety, czy stroiki kwiatowe, zastępowane są przez nowoczesne, bardzo eleganckie kompozycje kwiatowe.

Takie piękne kompozycje florystyczne, umieszczone czy to w koszu, wazonie czy też doniczce, wykonane ze sztucznych kwiatów, będą doskonale prezentować się przez długi czas. Efektowny i piękny wygląd, który prawie niczym nie różni się od kompozycji z kwiatów ciętych, doskonale ozdobi grób na to wyjątkowe Święto. Dodatkowo, kompozycje takie dostępne są w różnych wielkościach. Mogą to być zarówno duże, wysokie kompozycje, niskie, ale długie lub całkiem małe, tradycyjne, wykonane wyłącznie z kwiatów lub też bardziej nowoczesne, w kształcie krzyża, serca lub tradycyjnych wiązanek. Jednak kupując lub wykonując kilka wiązanek kwiatowych różnej wielkości na jeden nagrobek lepiej jest dobrać je pod względem kolorystycznym, by harmonijnie ze sobą współgrały.

Bardziej nowocześni sięgają po sztukę, czyli ikebana. Jest to sztuka układania kwiatów swoimi korzeniami sięgające Japonii. Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które nie lubią tradycyjnych wiązanek, obfitujących w różnokolorowe kwiaty różnego rodzaju. Charakterystyczne linearne kompozycje, koncentrują się na zachowaniu harmonii koloru i formy. Oprócz tradycyjnych ikebanów, składających się z trzech kwiatów lotosu, tworzone są także te z mniejszą liczbą kwiatów, ale z dodatkiem gałęzi, traw, kamieni itp. To niezwykle oryginalną i nowoczesną ozdobę grobowca.